Скільки ребер у людини та чи більше їх у жінки

Скільки ребер у людини? Дивно, в цьому питанні европейці довго не могли дати ради.

Тоді вони не мали таких технологій як сьогодні, щоб легко вивчити та розібрати все, що їм було необхідно. Тому вдавалися до різноманітних способів, які, на той час, вважалися богохульними і могли каратися навіть смертю.

Скільки ребер має чоловік

Через Біблійські історії дуже довго вважалося, що у чоловіків на одне ребро менше, ніж у жінок. Підставою для таких висновків були фрази з Старого Заповіту, в яких йшлося про те, Бог навів на чоловіка сон, дістав у нього ребро, потім закрив плоттю, а з ребра зробив жінку.

Сучасні люди, звісно ж, розуміють, що більшість тексту в Біблії є метафорами і не можна все сприймати настільки буквально. Але п’ять-десять століть назад, коли наука тільки починала розвиватися, а багато людей взагалі були неписьменними, слово церкви вважалося непохитним. А церковні служителі часто трактували Біблію так, як їм подобалося, або так, як вони відчували.

Наприклад, ще в четвертому сторіччі Августин Блаженний говорив про те, що якби Бог хотів зробити жінку панною для її чоловіка, то створив би її з голови, якщо рабинею – то з ноги, але він взяв для цього ребро, щоб жінка і чоловік були рівними і завжди допомагали одне одному.

В цих словах є дуже гарна філософія, та в ті часи в них бачили не тільки мудрі думки, а і прямі вказівки на те, що анатомія чоловіка відрізняється від чоловічої саме ось цим ребром, яке Бог нібито витягнув з Адама.

Люди жили в омані аж до 16-го сторіччя, доки Андрій Везалій не вирішив спростувати таку недолугу і наївну думку. Саме цей вчений заклав фундамент для наукової анатомії і започаткував ту науку, яку ми знаємо сьогодні. Але щоб довести свої здогади про те, що Бог нічого не діставав з чоловіка, і кількість ребер однакова, йому довелося йти на справжні злочини того часу.

Рекомендуємо:

11, 12 чи 13 ребер? Пошуки вченого XVI століття

В 16-тому сторіччі ніхто і не думав про розтин тіла. Це вважалося таким же смертним гріхом, як і вбивство. Тому про законну анатомічну практику на мертвих не могло іти мови. Андрію доводилося ризикувати та користатися тілам повішених. Після того як людину страчували, найчастіше, вона ще деякий час висіла на площі, як нагадування іншим про те, що всі злодії будуть покарані.

Везалій вночі знімав такі тіла, швидко їх розрізав та ховав в кущах, а потім частинами відносив додому, щоб провести анатомічне дослідження.

Ці його вчинки можуть здатися досить жахливими не тільки для того часу, а і для сьогодення. Але не треба забувати, що йому не давали інших можливостей вивчити будову тіла людини, а саме це є одним з найважливіших знань для будь-якого лікаря. Тому шукаючи відповіді на серйозні питання, Андрій вирішив не звертати увагу на деякі моральні принципи.

Цікаве відео про будову грудного відділу людини

До речі, його піддослідними ставали не тільки повішені. Також науковець домовлявся зі сторожами кладовищ, і за досить великі суми, аби ті дозволили йому розкопувати свіжі могили. Правда, як і у більшості геніїв, грошей у Вазалія вистачало далеко не завжди, тому час від часу він приходив на цвинтар потайки, і коли сторожі ловили його, то сильно били. Але це все одно не спиняло медика і він продовжував працювати.

Після багатьох досліджень Андрій впевнився в тому, що і чоловік, і жінка мають однакову кількість ребер – 12. Це був насправді революційний висновок, от тільки для тих часів він вважався абсолютно богохульним.

Та Везалія це не лякало і він навіть написав в своїй праці «Про будову людського тіла» наступне: «Думка, ніби чоловіки на одній стороні позбавлені якогось ребра і жінка в числі ребер перевершує чоловіка на одне ребро, зовсім смішні, хоча Мойсей і зберігав переказ, ніби Єва створена Богом з ребра Адама».

Візалій під карою церкви та держави

Анатомія людини з книги Візалія

Погляди медика стали настільки радикальним для тогочасного світу, що правду не зміг прийняти навіть його вчитель Яков Сільвій. Він не тільки відмовився від свого учня, а ще і написав донос та пішов до імператора просити, щоб той покарав Андрія за таку поведінку. В своєму листі Якоб писав наступне: «Я благаю Цісарську Величність, щоб він жорстоко побив і взагалі приборкав це чудовисько неуцтва, невдячності, нахабності, згубно зразок нечестя, народжене і виховане в його будинку, як це чудовисько того заслуговує, щоб своїм чумних диханням воно не отруювало Європу…»

Після такого обвинувачення імператор вирішив звернути особливу увагу на Андрія Везалія і незабаром медика спіймали та звинуватили в тому, що коли він препарував труп, то зарізав живу людину. Звісно ж, Андрій цього не робив, але тогочасній владі і церкві важко було щось довести. Тому він змирився з смертельною карою і вже чекав своєї смерті, коли покарання раптово замінили на заслання в Палестину. Імператор вважав, що там Андрій повинен ходити по святим місцям і каятися за ті гріхи, які він нібито вчинив.

Але, на жаль, заміна міри покарання так і не врятувала науковця. Під час подорожі він загинув і ніхто так і не зміг, або ж не схотів дізнатися, що трапилося насправді і чи були винні в смерті Везалія ті, хто вважав його богохульником.

Ось таким чином схильний до невігластва євпропейский середньовічний світ дізнався про те, що у чоловіків та жінок абсолютно однакова кількість ребер – 6 пар. Але за це першовідкривачу довелося заплатити своїм життям. Та, певно, він про те ніколи не жалкував, адже для таких людей наука та просвітництво були найважливішими в світі. До того ж вони розуміли, що наукові відкриття церква ніколи не схвалить і ризикували, аби наступні покоління могли користуватися їх відкриттями, ставити нові дослідження, розвивати медицину і рятувати більше життів.