Систолічний та діастолічний тиск

Загальний стан здоров’я та самопочуття безпосередньо залежить від артеріального тиску.

Якщо він в межах норми, то людина перебуває в хорошому настрої, має багато сил та енергії. В іншому випадку вона погано почувається, виглядає хворою, а потенційна тривалість її життя потроху скорочується. Що ж робити, аби привести тиск в норму та не страждати від постійних стрибків?

Норма артеріального тиску вираховується з двох показників. Більше число – це показник систолічного тиску, а менше число – діастолічного.

У чому різниця між систолічним та діастолічним?

Систолічним називають тиск крові в артеріях, коли відбувається систола (скорочення) серця. Його шлуночки стискаються та виштовхують кров до судин, таким чином створюючи тиск. Систолічний тиск залежить від того, як швидко скорочується серце та в якому стані знаходиться міокард.

Діастолічний тиск з’являється в судинах під час діастоли (розслаблення) серця. Периферійні артерії, якими кров і потрапляє до органів, починають скорочуватися.

Саме тому найважливішими при формуванні цього виду тиску є тонус та еластичність судин. Окрім того на величину впливає загальний об’єм крові та частота серцевих скорочень. Тиск вимірюють в міліметрах ртутного стовпчика.

Різницю між верхнім та нижнім показником називають пульсовим тиском, який так само повністю залежить від рівнів систолічного і діастолічного тиску. Нормальним вважається тиск, який становить 30-40 міліметрів ртутного стовпчика, але не більше ніж 60 відсотків від верхнього. Якщо величина збільшується або зменшується, починаються проблеми в кровопостачанні, підвищується навантаження на серце та судини.

Ознаками низького пульсового тиску є вповільнене серцебиття (наприклад, під час серцевої недостатності, гіповолемії та артеріального склерозу), або збільшений опір периферичних судин (у випадках, коли організм перемерзає чи спостерігається гостра серцева недостатність).

Відео про вимірювання артеріального тиску

Якщо у людини постійно підніматися пульсовий тиск, органи починають швидше старішати. Особливо сильно це відбивається на серці іі мозку. Саме тому підвищений тиск часто стає причиною серцевих захворювань.

Якщо говорити про норми, то більш високий тиск, який не виходить за загальноприйняті межі, спостерігається у чоловіків, людей з надмірною вагою, міських жителів, а також тих, хто займається інтелектуальною працею. Водночас трохи заниженим є тиск спортсменів, сільських жителів, жінок, особливо вагітних.

Рекомендуємо:

Які показники вважаються нормальними?

Для здорової людини нормальним вважається тиск, який не підвищується більше 129 та не опускається нижче 89. Якщо норми перевищені, значить у людини спостерігається артеріальна гіпертензія. Зниженим вважається тиск, коли показники зменшуються на 20 відсотків від звичних або становлять менше ніж 90 на 60.

На рівень тиску впливає багато механізмів в організмі, участь в яких бере нервова, ендокринна та сечовидільна системи. Артеріальний тиск може підвищуватися, якщо людина дає на організм сильні фізичні або розумові навантаження, хвилюється чи переживає стрес. Але якщо такі коливання не виходять за межі норми, вони не є чимось небезпечним. Навпаки, невеличке підвищення тиску покращує газообмін та дозволяє організму швидше адаптуватися до різних навантажень і виконувати задачі підвищеної складності.

Коли людина заспокоюється – тиск знову приходить до норми. Та у випадках, коли коливання відбуваються постійно, з’являється негативний вплив на загальний стан здоров’я та самопочуття. Саме тому людям зі спадковими гіпертонічними захворюваннями необхідно ставитися до себе дуже уважно та постійно слідкувати за таким коливаннями.

Чим небезпечні різкі зміни показників тиску?

З причин наявності підвищеного тиску розвивається велика кількість небезпечних хвороб, багато з яких зв’язані з порушенням мозкового кровообігу. Через високі показники збільшується навантаження на стінки судин, результатом цього стають розриви та крововиливи. Також артеріальна гіпертензія призводить до передчасного зносу серцевого м'яза.

Знижений тиск не є настільки небезпечним, але через нього люди стають млявими, погано концентруються, втрачають працездатність та когнітивні функції.

Так відбувається через повільний газообмін в периферійних тканинах та легенях. Результатом патологічного зниженого тиску стає гіпоксія. У випадках, коли тиск різко падає, може відбутися порушення діяльності мозку, а це основна причина розладів свідомості, коматозних станів і навіть смерті.

Прилад для вимірювання систолічного та діастолічного тиску

Варто знати, що у здорових людей коливання тиску є незначним. Так зранку воно трохи знижується, а ввечері, навпаки, підвищується. Саме тому вимірювати тиск радять завжди в один той самий час.

Як нормалізувати свій тиск?

Тиск повністю залежить від того, який спосіб життя веде людина. Саме тому привести показники в норму можна навіть без медикаментозного лікування. Варто лишень відмовитися від шкідливих звичок, займатися спортом, мати нормальну вагу. Що ж стосується харчування, то в цьому питанні лікарі одностайно радять споживати більше продуктів, насичених тваринними жирами та не пересолювати страви.

Звісно ж, у тих випадках коли гіпертонія перейшла в гостру форму, треба обов’язково звернутися до спеціалістів, аби ті провели спеціальну терапію. Вона може включати не тільки медичні препарати, а і лікувальні масажі, фізкультуру, прийом адаптогенів та продуктів з кофеїном.

В будь-якому випадку, щоб бути здоровими та не страждати від різких коливань тиску, треба дбати про себе, уникати стресів, не перевтомлюватися, більше гуляти на свіжому повітрі і менше перейматися через дрібниці.