Яка норма цукру (глюкози) в крові

Цукор в крові, або точніше - концентрація глюкози в крові, вимірюється у ммоль/л. Яким є нормальний рівень?

Насправді, норма різна для здорових людей та хворих на діабет.

Норма цукру в крові: підвищений, понижений, нормальний

Показники концентрації глюкози в крові (або, як ми звикли казати, рівень цукру) називаються глікемією. Цукор в крові існує тільки у вигляді моносахаридів, а от саме глюкоза, її кількість, коливання та концентрація сильно впливають на стан здоров’я, самопочуття. Дуже часто саме легка втомлюваність, нестача енергії, поганий імунітет та навіть слух людини напряму залежать від того, чи знаходиться глюкоза в межах норми.

Пацієнтам, у яких виявили високий рівнень глюкози, рекомендують також пильно слідкувати за систолічним та діастоличним кров'яним тиском.

Низький цукор в крові має наукову назву гіпоглікемія, а високий цукор в крові – гіперглікемія.

Нормальні показники для здорової людини

 • 3,9-5 – зранку, натщесерце;
 • не вище 5,5 – через годину або дві після їжі;
 • 4,6-5,4 – показник глікозильованого гемоглобіну HbA1C,%.

Нормальний рівень глюкози для хворих на діабет

 • 5-7,2 – зранку, натщесерце;
 • нижче 10 – через годину або дві після їжі;
 • нижче 6,5-7 – показник глікозильованого гемоглобіну HbA1C,%.

Низький цукор в крові

Основним синдромом пониження цукру є погане самопочуття. Воно може виникати з різних причин:

 1. неправильне харчування;
 2. хронічні або гострі захворювання;
 3. перенапруження, як фізичні, так і емоційні;
 4. недостатня кількість вуглеводів в раціоні харчування.

Окрім погіршення самопочуття, людина з низьким рівнем глюкози може ставати дуже дратівливою, не мати сил для виконання найпростішої фізичної роботи, втрачати свідомість або навіть впасти в кому.

Найчастіше гіпоглікемія буває тимчасовою, і після того, як людина відходить від стресів та переглядає свій раціон харчування, її стан нормалізується. Але у випадках, коли глюкоза потрапляє в організм в надмірній або недостатній кількості протягом довгого відрізка часу, тканини починають пристосовуватися до цього, завдяки чому часто реєструється короткочасне підвищення рівню глюкозі.

Найчастіше, гіпоглікемія виникає у тих випадках, коли люди неправильно харчуються, дуже люблять солодке та шкідливу їжу з простими вуглеводами і споживають все це в величезних кількостях. Коли в організм потрапляє забагато цукру, підшлункова залоза починає підсилено виробляти інсулін, що стає причиною накопиченню глюкози в тканинах.

Також причиною підвищення цукру в крові може стати порушення функції підшлункової, яка відповідає за вироблення інсуліну, проблеми з нирками, наднирниками і гіпоталамусом.

У випадках з підвищенням та пониженням цукру, організм реагує по-різному. Тому треба знати основні симптоми та засоби першої допомоги.

Симптоми на початкових стадіях гіпоглікемії

 • несподівана слабкість в організмі;
 • підвищене потіння;
 • тремор, тремтіння в кінцівках, або у всьому тілі;
 • прискорене серцебиття;
 • роздратованість, збудження, стан ажитації;
 • постійне дуже сильне відчуття голоду.

Якщо людина страждає від пониженого рівня глюкози, вона завжди повинна мати з собою щось, що може швидко повернути її в норму. Такими природніми ліками є напої та їжа, які постачають глюкозу в формі, що швидко засвоюється. В першу чергу, це цукерки, сам цукор або водний розчин глюкози.

Щоб нормалізувати свій стан, варто переглянути режим харчування, вживати більше складних, повільних вуглеводів, не перевантажувати свій організм як у фізичному, так і в психічному плані, добре відпочивати і уникати стресів.

Про важливість раннього діагностування відхилень рівня глюкози дивіться у відео:

Підвищений цукор в крові

Гіперглікемія і гіпоглікемія може бути як хронічним захворюванням, так і тимчасовим станом, причиною виникнення якого є надмірні навантаження. Якщо ж в плазмі крові постійно збирається надмірна кількість глюкози. це свідчить про те, що у людини, швидше за все, є проблеми з ендокринною системою. Саме в таких випадках швидкість виділення глюкози перевищує швидкість її поглинання тканинами, через що і виникає гіперглікемія.

Легкий ступінь захворювання не шкодить органам та тканинам, але це не означає, що не треба лікуватися. Навпаки, чим швидше хворий визначить, що у нього підвищена норма глюкози – тим швидше він зможе повернутися до здорового та повноцінного життя.

А також вбереже себе від хронічної, патологічної гіперглікемії, яка призводить до складних порушень процесів обміну речовин в організмі, погіршенню імунітету, кровопостачання, ураженню органів та систем або навіть смерті.

Гіперглікемія є характерним симптомом для наступних тяжких захворювань:

 1. гіперфункція щитовидної залози;
 2. цукровий діабет;
 3. порушення функціонування гіпоталамуса та областей головного мозку, які відповідають за активність залоз внутрішньої секреції;
 4. дисфункцій гіпофіза та печінки (найчастіше – гепатит).

Симптоми, які можуть допомогти діагностувати гіперглікемію

 • постійна спрага, яку неможливо вгамувати;
 • відчуття сухості в роті;
 • часте сечовипускання;
 • втомлюваність, сонливість;
 • безпідставна втрата ваги;
 • проблеми з зором – людина все бачить, наче в тумані;
 • дратівливість, сенситивність, агресивність;
 • підвищена частота та глибина вдихів;
 • запах ацетону при видиху;
 • понижений імунітет, схильність до інфекційних та гострих респіраторних захворювань;
 • погане загоєння ран і порізів;
 • поколювання, відчуття «мурашок» в кінцівках або у всьому тілі.

Якщо людина постійно спостерігає хоча б декілька цих синдромів. необхідно відразу ж звернутися до лікаря, аби швидко вирішити проблему і не дозволити захворюванню набути хронічної форми.

Рекомендуємо:

Аналіз крові на цукор: норми для здорової людини

Аналізи здають для того щоб найбільш точно визначити показник концентрації глюкози в крові. Варто знати, що його норми змінюються в залежності від наступних факторів:

 1. віку людини;
 2. часу споживання їжі;
 3. характеристик самої крові.

Для дорослої людини нормальним рівнем глюкози вважається 3,2-5,5 ммоль/л. Такі параметри однаково вірні як для чоловіків, так і для жінок. Варто відзначити, що показники можуть бути вищими, коли кров беруть не з пальця, а з вени. Тоді вони збільшуються до 6,1-6,2 ммоль/л.

Якщо показник перевищив межу в 7,0 ммоль/л, лікар ставить діагноз переддіабет. Це означає, що у людини порушений процес засвоєння моносахаридів. Натщесерце організм здатен регулювати концентрацію глюкози, але після того, як людина щось з’їсть, починає вироблятись надлишкова кількість інсуліну.

Щоб завчасно не панікувати треба розуміти, що для встановлення остаточного діагнозу необхідно проводити додаткові аналізи. Їх роблять два рази, після того, як пацієнт приймає водний розчин глюкози. Інтервал між першим споживанням та аналізом складає одну годину, а між другим та аналізом – дві години.

Якщо рівень глюкози знаходиться в нормі, тканина поглинає її та показники знижуються, у відповідності до інтервалів часу між тим, коли людина поїла та здала аналізи. Але коли концентрація знаходиться в межах від 7,7 до 11 ммоль/л під час другого аналізу, це означає, що відбулося порушення толерантності тканин до глюкози. В такому випадку симптоми та ознаки цукрового діабету можуть бути відсутніми, та без необхідного лікування з часом почнуть розвиватися.

У віці від 14 до 60 років, нормою вважається від 3,3 до 5,5 ммоль/л. Що ж стосується показників для інакших вікових категорій, то вони є наступними:

 • від народження до 1 місяця – 2,8-4,4;
 • до 14 років – 3,3-5,6;
 • від 14 до 60 років – 3,2-5,5;
 • від 60 до 90 років – 4,6-6,4;
 • більше ніж 90 років – 4,2-6,7.

Вікові інтервали однакові, як для чоловіків, так і для жінок. Але у жінки під час гестаційного періоду показники можуть дещо підвищуватися.

Наприклад, під час вагітності нормою для жінки є від 4,6 до 6,7 ммоль/л. Якщо ж спостерігається перевищення, то це означає, що у пацієнтки починає розвиватися гестаційний діабет. Він виникає через порушення в ендокринній системі, тому є небезпечним як для мами, так і для дитини. Проблему можна вирішити, якщо вчасно пройти необхідну терапію. Ось чому регулярні аналізи для вагітних жінок є обов’язковими.

Окрім того підвищення норми відбувається і в залежності від менопаузи, оскільки вона також впливає на ендокринну систему. Саме жінки, якім більше 50-ти років, повинні проходити профілактичну консультацію і здавати аналізи не рідше, ніж один раз на півроку.

Як правильно підготуватися до аналізів на глюкозу

analiz na tsukor u krovi

Існують різні типи аналізів, тому і підготовка до них також відрізняється. Якщо передбачається аналіз натщесерце, коли буде поведений забір венозної або капілярної крові, то людина не повинна їсти протягом 8-ми годин до моменту процедури. До речі, треба не тільки не їсти, але і не пити навіть воду. Дехто думає, що від несолодкого чаю або звичайної води нічого не буде, але і вони впливають на результат, бо понижують концентрацію глюкози.

Всі страви мають вплив на рівень глюкози, оскільки вони сприяють виробленню інсуліну в підшлунковій. Через одну годину після того, як людина поїсть, концентрація, в середньому, збільшується до 10 ммоль/л, а ще через дві години, вже знижується до 8 ммоль/л. Якщо ж трави були багаті на вуглеводи, то варто вичекати аж 14 годин, до того як здавати аналізи натщесерце.

Окрім їжі та напоїв, на концентрацію глюкози можуть впливати і інші фактори. Наприклад, емоційне або фізичне перенавантаження, інфекційне захворювання. Якщо людина сходила в спортзал перед здачею аналізів, або просто довго йшла до поліклініки, рівень глюкози знизиться. Тому лікарі радять не давати на тіло ніяких навантажень протягом доби, аби результат вийшов стовідсотково вірним.

Аналіз натщесерце є найбільш популярним, тому, найчастіше, лікарі кажуть зробити саме його. Зважаючи на те, що це дуже проста процедура, багато пацієнтів не дотримуються вказівок, наведених вище, через що лікар не може вчасно діагностувати хворобу. А це призводить до ускладнень, хронічних захворювань та інших проблем, яких можна було б уникнути.

Саме тому рекомендовано серйозно поставитися до аналізу на концентрацію глюкози і утриматися від шкідливої їжі, спорту, взяти відгул з нічної зміни та створити усі умови для того, щоб результат був максимально правильним.