Риб’ячий жир: користь та шкода

Певно кожен ще з дитинства чув страшні історії про такий корисний, але такий несмачний риб’ячий жир.

Декому довелося його покуштувати, а дехто наслухався страшних історій про ці ліки від друзів. В будь-якому випадку, риб’ячий жир – це дійсно дуже корисно і дуже несмачно.

То чи настільки він потрібен для дітей, щоб змушувати їх куштувати цю «смакоту»? Чи існують альтернативні варіанти, як наприклад жир в капсулах та як приймати його правильно, аби не нанести шкоди організму? Відповіді на всі питання спробуємо знайти в цій статті.

Риб’ячий жир: чому він корисний?

Говорячи про ці ліки, спочатку варто розібратися, що ж таке риб’ячий жир та чому він вважається аж настільки корисним. Ця речовина складається з жирних кислот та їх домішкок. До домішок відносять різноманітні вітаміни та мінеральні комплекси. Основною цінністю риб’ячого жиру вважаються незамінні жирні кислоти омега-3 і омега-6. Незамінними вони є через те, що людський організм не здатен синтезувати їх самотужки, тому людина повинна постійно отримувати кислоти з їжі. Що ж стосується вітамінів та мінералів, хоч вони і є корисними, але в жиру їх не так багато, ці речовини можна отримати і з інших продуктів харчування.

Унікальність риб’ячого жиру полягає в тому, що з нього можна отримати саме кислоту омега-3. Якщо омега-6 є і в деяких рослинних оліях, то ця кислота знаходиться тільки в рибі. Тому жир неможливо замінити навіть дуже корисною оливковою олією. Її використовують як додаткове джерело омега-6, але не більше. Що ж стосується омега-3, то цю кислоту можна знайти ще і в деяких видах водорості, але, не важко зрозуміти, що людина просто нездатна з’їсти таку кількість водоростей, аби того вистачило для правильного функціонування організму.

Рекомендуємо:

Кислота Омега-3

Омега-3 – це взагалі дуже специфічний і корисний ряд кислот, серед яких можна виділити дві найбільш важливі: ейкозапентаєнова і докозагексаєнова. Щоб кожен раз не писати довгий і складний термін, будемо називати їх ЕПК і ДГК – це загальноприйняті хімічні абревіатури. Саме на їх вміст в риб'ячому жирі варто орієнтуватися при його виборі в магазині.

Якщо продовжити говорити про користь омега-кислот, то для цього точно не вистачить однієї статті. Вони дійсно є надзвичайно важливими для організму, оскільки позитивно впливають на обмін холестерину і знижують рівень «шкідливого» холестерину. Жирові кислоти є в складі всіх клітинних мембран. Омега-3 та омега-6 захищають стінки судин, роблять їх міцнішими, а також позитивно впливають на серцевий м’яз. Завдяки цьому знижується ризик появи тромбів, ламкості судин, яка, до речі, є першою причиною появи атеросклерозу.

Риб’ячий жир для мозку та навіть схуднення

Омега-3 та -6 корисні навіть у випадках, коли людина хоче схуднути. Не зважаючи на те, що це жири, вони не відкладаються під шкірою, а, навпаки, пришвидшують процес спалення інших жирів. До того ж ЕПК і ДГК є в складі сірої речовини головного мозку, тому вживаючи риб’ячий жир людина починає краще і швидше думати, не перевтомлюється від розумової роботи, запам’ятовує більше інформації.

Також після проведення дослідів науковці висунули припущення, що завдяки жирним кислотам розвиваються нейронні зв’язки, які покращують передачу імпульсів по нервовим волокнам. А це значить, що риб’ячий жир – прекрасна профілактика проти хвороби Альцгеймера та інших видів вікового затьмарення розуму. Окрім того ЕПК і ДГК корисні під час депресій і апатій, оскільки відповідають за викид серотоніну – одного з гормонів радості.

Допомагають вони і під час інтенсивних фізичних навантажень. Усі спортсмени приймають риб’ячий жир саме через те, що їм необхідно мати достатньо сил, аби щодня тренуватися , підтримувати хорошу фізичну форму і досягати все нових і нових результатів.

Що ж стосується шкоди, то жирні кислоти є абсолютно нешкідливими. Вони не додають зайвих кілограмів, не викликають негативних реакцій організму і, взагалі, є ідеальним способом поліпшити свій фізичний, психологічний та розумовий стан.

Як правильно обрати риб’ячий жир, варіанти в капсулах для дітей

Але яким би важливим не був такий жир для людини, їсти його – це заняття не для слабкодухих. Добре що сьогодні фармацевтична галузь значно просунулася, тому батькам більше не доводиться силоміць годувати дітей з ложки. Існують різноманітні капсули, які можна просто запити водою, не переживаючи смакових стресів.

Обираючи риб’ячий жир варто звертати увагу на те, з чого він був добутий. Наприклад, жир з печінки тріски вважається не дуже корисним, хоч і більш дешевим. В радянському союзі він взагалі був заборонений. Тому варто обирати той, який отримали з самого риб’ячого м’яса.

Найкраще, коли це такі цінні породи, як лосось або інші види червоної риби. Звісно ж, такий жир дорожче коштує, проте він гарантовано високоякісний. Якщо ж все-таки вирішено було спинитися на жиру з печінки, він повинен бути як мінімум рафінованим і без різних домішок. Хоча відсутність домішок означає, що в речовині є тільки жирні кислоти без мінералів та вітамінів – це не страшно, адже, як говорилося вище, їх легко можна отримати і з інших продуктів.

Як приймати капсули риб’ячого жиру?

Препарат рекомендують приймати під час споживання їжі, дозування залежить від віку людини і розподіляється наступним чином:

  • діти 3-7 років – 3 рази на добу по одній капсулі вагою 300 мг;
  • трохи старші, 7-14 лет – 3 рази на добу по 2 капсули 300 мг або одну вагою 500 мг;
  • для дорослих та підлітків старше 14 років – 3 рази на добу по 3 капсули 300 мг, чи 2 рази на добу по 2 капсули 500 мг, чи 2 рази на добу по 1 великій капсулі 800 мг.

Жир в капсулах треба купляти тільки в аптеках, бо в такому вигляді ви не зможете оцінити його запах і смак. А саме ці два показники і визначають, наскільки якісною є рідина. Також після покупки варто розкрити одну капсулу та понюхати її. Якщо жир буде пахнути дуже різко та сильно гірчити – краще більше ніколи не купляти продукцію цього виробника, оскільки вона є неякісною.

Ну а тим, хто все ж таки надає перевагу жиру в рідкому вигляді, треба подбати про те, щоб банка постійно знаходилася в темному місці, інакше з часом жир почне псуватися.

На завершення варто сказати, що риб’ячий жир необхідно додавати в раціон як дорослих, так і дітей. Це дійсно дуже важлива, корисна і потрібна речовина, яка допоможе стати сильнішими і здоровішими. Головне – обирати якісний продукт від перевірених виробників. Тоді ви гарантовано отримаєте максимальний ефект, зробите міцнішими судини та покращите загальний стан здоров’я.