Клітковина: що це та чим воно корисне

Клітковина – це найбільш груба частина рослини.

Вона складається з волокон рослинного типу, які можна зустріти в листках капусти, шкірках бобових, фруктів, овочів, а також насінні. Особливість дієтичної клітковини полягає в тому, що вона має складну форму вуглеводів, з розщепленням якої наш шлунок не здатен впоратися.

Тому виникає питання: навіщо ж вона потрібна? Дивовижно, але саме ця речовина є одним з найважливіших елементів харчування людини. Тому стаття присвячена усім особливостям та корисним якостям клітковини.

Клітковина: особливості дії

Клітковина допомагає схуднути, оскільки вона робить так, щоб їжа знаходилася в шлунковому тракті якомога менше. Адже час виведення залишків продуктів напряму залежить від того, скільки вони перетравлюються. Клітковина значно прискорює цей процес, одночасно проводячи очищення організму. Тому її дуже радять тим людям, які мають певні проблеми з роботою кишківника.

Досліди, які провели вчені, показали, що люди, які вживають багато грубої їжі, живуть набагато довше та не мають майже ніяких проблем зі здоров’ям. Через це в останні роки вживання клітковини стало дуже популярним. Але далеко не всі прибічники здорового харчування знають, що клітковина буває різного типу, і, відповідно, по-різному впливає на організм.

Рекомендуємо:

Види клітковини

Існує п’ять видів клітковини. Перша – це целюлоза. Вона міститься в непросіяному борошні, висівках, молодому горошку, бобах, броколі, брюссельській капусті, шкірці огірків, яблуках, моркві та перці.

У висівках та брюссельській капусті також є і другий вид клітковини – геміцелюлоза. Окрім того її можна знайти в нечищеному зерні, злакових, буряках, зелених паростках гірчиці.

Обидва види клітковини добре всотують воду і допомагають прямій кишці легше та швидше виконувати свою роботу. Тобто вони роблять відходи більш об’ємними і прискорюють їх просування по товстому кишківнику. Завдяки цьому людина ніколи не буде страждати від запорів, а також захистить себе від раку кишки, геморою і навіть, як це не дивно, варикозу.

Лігнін легко знайти в злакових рослинах та висівках. Також цей тип клітковини утворюється і в овочах, які довго зберігаються. Окрім того, є овочі в яких лігнін міститься незалежно від їхнього рівня свіжості – це горох, редиска, зелені боби, баклажани та полуниця.

Клітковина цього типу не дає засвоюватися іншим волокнам, а також вона «співпрацює» з певним типом кислот, пришвидшуючи проштовхування їжі через шлунок та знижуючи рівень холестерину.

Камеді – клітковина яка є у всіх продуктів, які отримують з вівса. Особливо багато її у вівсяній каші. Також камеді є і в сушених бобах.

Останній вид клітковини – пектин. Його можна знайти в морковці, яблуках, мандаринах, грейпфрутах і апельсинах, цвітній та звичайній капусті, сушеному стручковому гороху, зелених бобах, напоях з свіжих фруктів, суницях і полуницях, картоплі. Камеді та пектин впливають на процеси всотування в шлунку та тонкому кишківнику. Вони обволікають кишківник, вповільнюють всотування цукру, а це дуже корисно для людей, які страждають від цукрового діабету, адже таким чином в їхній організм потрапляє менше інсуліну.

Легкодоступна клітковина

Клітковину можна знайти не тільки в овочах та злакових. Також сьогодні фармакологи розробили медикаменти, які не мають негативного впливу на організм і дозволяють людині отримати збалансований комплекс необхідних видів клітковини. Такі курси можна пропивати і спортсменам, особливо в ті моменти, коли їм необхідно отримати багато білків та відмовитися від вуглеводів.

В таблетках містяться тільки натуральні інгредієнти, які допомагають схуднути та забезпечують людині оптимальну вагу. Тому тим, хто хоче бути струнким, добре виглядати і ніколи не жалітися на своє здоров’я, дієтологи рекомендують збільшувати вживання клітковини та їсти менше жирних, калорійних страв.

Джерела клітковини та норми вживання

Кожна людина здатна отримати необхідну кількість клітковини з продуктів, які є доступними для кожного. Відомо, що зовнішні покривні тканини бобів, овочів та фруктів містять набагато більше клітковини, аніж внутрішні. Саме тому спеціалісти завжди радять не чистити овочі та фрукти і вживати їх в досить великій кількості. Далі ми пропонуємо ознайомитися з списком, в якому наведені продукти, які вважаються найбільш корисними та сповненими клітковиною. Якщо вживати хоча б три чотири види їжі з списку – можна забезпечити себе нормальною денною нормою цієї корисної речовини.

 • висівки;
 • мигдаль;
 • квасоля;
 • цільнозернова пшениця;
 • цільнозерновой хліб;
 • арахіс;
 • горох;
 • родзинки;
 • сочевиця;
 • салати, петрушка, кріп;
 • морква;
 • різні види капусти;
 • яблука;
 • біле борошно;
 • картопля;
 • білий рис;
 • грейпфрут.

Наостанок дамо декілька рекомендацій, які допоможуть завжди лишатися здоровими, мати гарне самопочуття та ідеально виглядати.

Отже, не варто зразу ж починати з максимальної дози клітковини. Збільшуйте її кількість поступово, аби організм встигав призвичаюватися. Тому можна щодня додавати в раціон новий продукт, або ж змінювати страви, аби харчуватися не тільки корисно, але і різноманітно.

Завжди і при будь-якій можливості вживайте сирі овочі та фрукти. Пам’ятайте, що коли ми варимо ці продукти, вони втрачають більшу частину такої корисної клітковини. Тому краще їх тушкувати або легенько обсмажувати.

Кожен день варто починати з тарілки каші, багатої клітковиною. Ідеальний варіант – це вівсянка. Тим, хто не любить їсти одну «порожню» кашу, можна додати в неї свіжих фруктів. Таким чином ви будете смачно харчуватися та отримаєте вдвічі більшу порцію клітковини.

На десерт також треба їсти не солодощі та тістечка, а корисні свіжі фрукти. І останнє – ніколи не забувайте про перекуси. Завжди майте з собою яблучко, грушу чи інший фрукт, аби втамувати голод та наситити організм корисними речовинам, вітамінами і, звісно ж, клітковиною.