Хто винайшов телефон: талановитий сеньйор Антоніо Меуччі

Питання про те, хто винайшов телефон, на перший погляд не здається складним.

Адже найпоширенішою версією є те, що його придумали американці, які і більшість сучасної техніки. Однак, якщо хоч трошки зануритися в історію стає зрозуміло, що, насправді, американець Олександр Грем Белл скористався ідеєю італійського вченого Антоніо Меуччі, який проводив перші дослідами ще тоді, коли Олександр був малюком. Проте не можна називати Белла звичайним крадієм, оскільки він був видатним науковцем і також зробив свій внесок.

Тому аби розібратися, хто ж все-таки винайшов телефон необхідно повернутися на півтора, а може і два сторіччя назад, щоб побачити, як же все починалося

Хто винайшов телефон: від італійця до американців

Отже, якщо говорити про Белла, цей американський винахідник з шотландським корінням, який народився в 1847-му році дійсно отримав патент на телефон. Він був відомою персоною і засновником всесвітньо відомого журналу National Geographic. Тому він реально зробив дуже багато корисного для наукового світу, але в справі з телефоном у нього було багато попередників, відкриття яких були більш значущими.

По-перше, телефон не здатен працювати без перетворення звуку вібрації в електричні імпульси. Цьому відкриттю ми завдячуємо німцям Карлу Фрідріху Гауссу та Вільгельму Едуарду Веберу, які провели таке перше перетворення в Геттінгене у 1833-му році.

Наступним кроком до створення першого телефону стало відкриття американського фізика Чарльза Графона Пейджа. Він виявив явище, яке назвав гальванічною музикою. Його суть полягала в тому, що в електричному ланцюзі, що складається з камертона, підковоподібного магніту і гальванічного елемента, при коливаннях камертона, який розмикав та замикав ланцюг, електромагніт видавав співаючий звук.

Взагалі, в історії винаходу телефону так чи інакше приймала участь майже вся Європа: німці, англійці, італійці. Саме тому з цим винаходом зв’язані цікаві історії, які часом були смішними, а часом – сумними.

Перша телефонна фраза та справжній винахідник апарату

Першим, хто сказав щось через телефон був німецький фізик Йоганн Філіп Райс, син пекаря і чудовий винахідник. В оригіналі вона звучала наступним чином: «Das Pferd frisst keinen Gurkensalat». І якщо ви думаєте, що це був якийсь геніальний вислів, то сильно помиляєтесь, бо пан Райс сказав; «Кінь не їсть салату з огірків».

Але повернемося до сеньйора Меуччі – людини, яка придумала телефон, але через відсутність грошей, на жаль, не змогла отримати патент. Він був чудовим науковцем і поганим бізнесменом, який народився 13-го квітня 1808-го року. Антоніо вважав себе людиною справедливою і його завжди тягло до тих, хто бореться за права і свободу. Саме тому він симпатизував гарібальдійцям, які боролися за звільнення Італії.

Через такі симпатії науковця відправили до тюрми, а потім відіслали на Кубу. Це сталося в 1835-му році і з тих часів Меуччі не повертався на батьківщину. Спочатку вони з дружиною жили в Гавані, а потім переїхали туди, куди завжди прямували всі мрійники – в країну абсолютних можливостей, Америку. Подружжя оселилося в Нью-Йорку, де в 1851-му році Антоні заснував свою першу фабрику з виробництва свічок, а в 1856-му відкрив завод з пивоваріння, який випускав пиво лагер. В 1860-му саме цей сеньйор відкрив перше в світі виробництво, на якому випускали парафінові свічки.

Цікаве відео про історію появи телефону

Винаходи Меуччі

Але окрім бізнесу Меуччі займався і винаходами, тому в 1854-му році він придумав для своєї дружини пристрій, який міг передавати сигнали на відстані. Річ у тому, що його кохана Естер страждала від ревматизму, тому часто не могла виходити з кімнати і Антоніо вирішив хоч якось її розрадити. Про свій винахід Меуччі написав в одній з нью-йоркських газет, яка друкувалася італійською мовою.

Можливо, Антоніо зміг би організувати масове виробництво свого винаходу, але, як було сказано раніше, незважаючи на декілька фабрик, він все одно не був хорошим бізнесменом. Тому програвся на біржі, а потім ще і опинився в лікарні через те, що постраждав від вибуху котлу. Ці обставини призвели до того, що фінансове становище стало скрутним і щоб отримати хоч трохи грошей, сеньйора Меуччі почала продавати деякі робочі моделі винаходів свого чоловіка і серед них був прототип телефону. Але коли Антоніо вилікувався він все одно продовжив роботу над моделлю, а в 1871-му році навіть подав заявку в Патентне бюро. І якби не проблеми з фінансами, можливо, ще тоді Меуччі став би офіційним винахідником телефону. Але через обставини патент втратив свою силу в 1873-му році.

Меуччі навіть пропонував свою розробку Western Union Telegraph, але вони чомусь не зацікавилися, а врешті взагалі загубили креслення. Тому справжній винахідник телефонного апарату помер в 1889-му році бідним і ніким не визнаним.

Сто років до визнання

Справедливість взяла гору лише в 2002-му році. Саме тоді палата представників Конгресу США прийняла резолюцію, в якій йшлося про те, що саме Антоніо Меуччі є справжнім винахідником телефону. Як відзначили сучасні американці він би міг отримати патент ще тоді, якби мав хорошу фінансову підтримку та адвоката, який би допоміг владнати таку складну справу.

Найбільш печальним є те, що наївний мрійник не зміг заплатити лишень 10 доларів. Саме таке мито було встановлено в 1870-х роках в Америці на нові розробки. Він повністю описав кожну деталь, зробив всі креслення, але так і не став власником патенту.

І хоч зараз справедливість відновлена, все одно в багатьох довідниках написано, що винахідником телефону був Олександр Белл. Хоча, насправді, його власною розробкою стала тільки додаткова мембрана і арматура, які він запатентував в 1877-му році. Звісно ж, Олександр не збирався навмисно красти винахід іншої людини. Просто тоді, як і зараз, багато що вирішували гроші і у Белла вони були, а от у сеньйора Антоніо – ні.

Ось така неймовірна і цікава історія телефону – апарату, який вже давно став звичним для кожного з нас і пережив багато модифікацій. Сподіваємося, пан Меуччі не ображений на світ і все ж таки радий, що його винахід зробив життя всіх людей набагато зручнішим.